20 rocznica Peregrynacji Wizerunku 

Matki Bożej Częstochowskiej w Parafii Leszno


2002-2022

Na dwadzieścia lat... od autora słów kilka

Mimo upływu tylu już lat, zawsze kiedy otwieram okolicznościowy album ze zdjęciami wykonanymi podczas Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odczuwam te same uczucia i emocje co wówczas. Patrząc na twarze parafian, przyjaciół czy sąsiadów uświadamiam sobie, że czas nieuchronnie upływa. Dzieci stały się dorosłymi, dorośli zdążyli się postarzeć, a sędziwi wiekiem odeszli ku wieczności. Zmiany nie ominęły także naszych wiosek: pobudowano nowe domy, drogi i chodniki. Sam doskonale pamiętam tamto ciepłe, wrześniowe popołudnie roku 2002, kiedy w Częstochowskim wizerunku przybyłaś Matko do swoich dzieci. Przybyłaś długo wyczekiwana nie tylko do naszych wiosek przystrojonych barwnymi chorągiewkami, nie tylko do naszej parafii i naszych kościołów, ale przede wszystkim do naszych serc, które wołały wtedy z dziecięcą miłością: "Uwielbiaj duszo moja Pana!". 

Po dwudziestu latach od tamtych wydarzeń, po licznych przemianach społecznych, gospodarczych i politycznych, w których nie zawsze się odnajdywaliśmy, musimy sami sobie odpowiedzieć, czy jako Naród i lokalna społeczność nie zmarnowaliśmy owoców Twojego Nawiedzenia. Czy w tak trudnych czasach dla Kościoła, kiedy jak zaraza szerzy się ateizm i wrogość wobec zasad wiary katolickiej, nienawiść do Chrystusa oraz kiedy Twój wizerunek Częstochowski jest wyśmiewany i profanowany potrafimy tak jak Ojcowie bronić naszych cnót i i ideałów? Czy dla nas i naszych dzieci jesteś jeszcze Matką i Królową, której królestwem nie są rozległe terytoria lecz ludzkie serca?

Niech ten okolicznościowy album przypomina nam tamto wydarzenie sprzed lat, abyśmy dziś byli silni w naszej wierze, mężnie wyznając że jesteś nam o Pani: Królową, Matką oraz Opiekunką. Pragnę, aby każdy kto weźmie do ręki ten album wspomniał tych, którzy przekazali mu cenny skarb wiary a dziś spoczywają w Chrystusie. Zaś żyjący świadkowie tamtego wydarzenia niech z radością i entuzjazmem opowiadają swoim dzieciom i wnukom o tym jak kiedyś, z wiarą, miłością i oddaniem przyjmowali Matkę Bożą w Cudownym Wizerunku Ikony Częstochowskiej. Niech ich opowieść będzie dla dzieci i młodzieży autentycznym świadectwem wiary, a dla nich samych okazją do odnowienia w sobie Miłości ku Tobie o Przeczysta Bogarodzico.

Autor

Witaj Maryjo, śliczna Pani!

7- 8 września 2002 r.

W wieczór liturgicznej wigilii Uroczystości Narodzenia Matki Bożej 7 września 2002 r. w naszej parafii rozpoczęło się Nawiedzenie Kopii Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwszym etapem peregrynacji było powitanie i odebranie obrazu od delegacji z parafii Stubno oraz przeniesienie go w procesji do kościoła w Nakle. Ceremonia ta zgromadziła rzesze parafian z Nakła, Starzawy, Leszna i okolicznych miejscowości, a także kapłanów z dekanatu Przemyśl III. Liturgii przewodniczył ks. bp Stefan Moskwa- biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej.

Po przyniesieniu Ikony Pani Jasnogórskiej do Kościoła w Nakle nastąpiło uroczyste przywitanie, którego dokonał w imieniu wszystkich zebranych ksiądz proboszcz Jan Bawoł. Mówił wtedy: Gdy cesarz Napoleon wjeżdżał do Luksemburga, a mieszkańcy wyszli mu na spotkanie niosąc klucze do miasta, które zawsze były przy figurze Maryi, cesarz odpowiedział: "Oddajcie te klucze Maryi bo ona dobrze strzeże tego co jest pod jej opieką". Także my oddajemy Ci dziś Maryjo klucze do naszych serc, do naszych rodzin, do naszej parafii. Bądź naszą Matką, bo my jesteśmy Twoimi dziećmi...

Swoje słowa przywitania wpatrując się w obraz Bogarodzicy wypowiedzieli także przedstawiciele wszystkich grup i stanów naszej parafii: małżonków, rodziców, osób starszych, młodzieży oraz dzieci.

W okolicznościowej homilii ksiądz biskup Stefan Moskwa zwrócił zgromadzonym uwagę na ewangeliczną scenę nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję ukazując, że radość może płynąć tylko z prawdziwego spotkania człowieka z Bogiem. Skierował do nas także pytania o kondycję serca ludzkiego odwołując się do Serca Matki Bożej.  Masz postawić sobie pytanie: Czy moje serce jest świątynią Ducha Świętego? Czy w moim sercu mieszka Bóg? Czy jestem podobny do Matki Chrystusa? Czy rozważam te wielkie sprawy Boże, czyli czy wzrastam w mojej wierze? Czy oczekuję spełnienia wielkiej obietnicy, którą Bóg daje każdemu z nas, że w domu Chrystusa jest mieszkań wiele? Niech te pytania i chwile naszej refleksji przed obliczem Matki Chrystusa i przy jej sercu będą czasem ubogacenia, nawrócenia i umocnienia naszego serca. - zakończył biskup.

O godz. 21.00 w duchowej łączności z Jasną Górą, wobec Obrazu Częstochowskiej Madonny odprawiony został Apel Jasnogórski. Liturgii przewodniczył i krótkie słowo wygłosił ojciec paulin, przez którego posługę Matka Boża pielgrzymowała po Ziemi Przemyskiej.

Maryjo w tej godzinie, w której lud staje w modlitwie do Apelu Jasnogórskiego zawierzamy Ci tą wspólnotę ludu wierzącego tutaj mieszkającego, który rodzi się do życia. Zawierzamy każdego ojca i każdą matkę, każdą rodzinę.  Zawierzamy Ci Maryjo wszystkich młodych, którzy w tej godzinie są przed tobą. (...) Widziałem łzy w waszych oczach. Widziałem jak płakały matki i ojcowie, jak byli zdziwieni, jak nie dowierzali, że Matka Chrystusa przyszła do was... 

Czekaliście na to nawiedzenie tyle lat, tęskniły wasze serca, chcieliście zobaczyć to oblicze Matki królujące na Jasnej Górze i zobaczyliście. Wyszliście na spotkanie, przywitaliście ją, wprowadziliście do kościoła. (...) Raduje się serce Matki widząc was tak licznie zgromadzonych. Daliście dziś świadectwo waszej wiary i obecności, niech Bóg wam wynagrodzi wiecznością. -mówił stróż obrazu.

Kolejnym punktem wydarzeń nawiedzenia była modlitwa różańcowa za zmarłych oraz Pasterka Maryjna odprawiona o północy  przez księży Janusza Trojnara i Wojciecha Sabika w intencji nowych powołań kapłańskich. W kazaniu ksiądz Janusz Trojnar pochylił się nad tajemnicą powołania i służby kapłańskiej.

Wczesnym rankiem 8 września przy obrazie została odprawiona Msza Święta, po której nastąpił obrzęd pożegnania cudownego wizerunku. Matka Boża szła jednak dalej aby być z oczekującym na nią ludem w Lesznie.

W Lesznie przyjęcie obrazu miało miejsce koło Domu Kultury, następnie w uroczystej procesji niesiono obraz do kościoła, gdzie została odprawiona Msza Święta sprawowana przez ojca paulina, który był kierowcą samochodu- kaplicy. Podczas przywitania obrazu w kościele swoiste homagium Matce Częstochowskiej złożyli przedstawiciele wszystkich parafian: małżeństw, osób starszych, młodzieży i dzieci. Umocnieni Tobą pójdziemy łamać przeszkody, pójdziemy Matko w przyszłość nową, w przyszłość choćby cierniową. Prowadź nas w nowe tysiąclecie Maryjo Niepokalana!- w swoim przywitaniu mówiła młodzież.

W okolicznościowej homilii ks. Wacław Siwak odwołując się do sceny spod krzyża, kiedy Chrystus dał ludziom Maryję za Matkę mówił do zgromadzonych: Witamy Cię Maryjo jak Królową, nieśliśmy ten obraz powoli i majestatycznie tak jakbyśmy nieśli królewski tron. Wreszcie nad obrazem umieściliśmy koronę. (...) Maryja jest Królową, bo dał nam ją pod krzyżem sam Jezus, a wzięta do nieba sprawuje władzę nad światem. Ona uczestniczy we władzy Syna jako Orędowniczka, ponieważ rozumie na czym polega prawdziwe królowanie, rozumie bo jest nie tylko Królową, ale także Matką.

Przez cały dzień obecności obrazu we wspólnocie parafialnej wierni licznie nawiedzali świątynię dając prawdziwe świadectwo Miłości ku Matce Bożej. Także w południe słysząc dzwony bijące na Anioł Pański zgromadzili się w leszniańskim wieczerniku, gdzie ojciec paulin podczas rozważania mówił do zebranych wiernych: Bóg zawsze czeka na człowieka i ciągle pyta: "Gdzie jesteś". Nie ma lepszej okazji niż Nawiedzenie aby odnaleźć się na drodze do Pana Boga. Każdy z Was przez dobre przygotowanie: spowiedź, rekolekcje dobrze przygotował się aby dać Bogu właściwą odpowiedź gdzie jest. Nawet jeśli człowiek skryje się przed Bogiem, On będzie ciągle pytał "Gdzie jesteś" - podsumował paulin.

O godz. 14.30 po raz ostatni zebraliśmy się przy obrazie.  Ze łzami w oczach odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a po niej uczestniczyliśmy w pożegnalnej Mszy Świętej sprawowanej przez księdza proboszcza i księdza Wacława Siwaka, który wygłosił homilię. Po mszy nastąpiła uroczysta celebracja obrzędów pożegnania cudownego wizerunku Królowej Polski.

Pomóż nam Maryjo poznawać Jezusa i pogłębiać wiarę, codziennie żyć Ewangelią radośnie pełniąc wolę Ojca. Uproś nam moc Ducha Świętego abyśmy pokonywali egoizm, pychę, zarozumiałość, pijaństwo, nieczystość i gniew. Abyśmy odwróciwszy się od zła rozsiewali słowa dobre, rozgrzewali Miłością Chrystusa bliskich i obcych, abyśmy zachowali jedność w rodzinach i posłuszeństwo Kościołowi i jego Pasterzom. Zawierzamy Ci naszą parafię, każdego wierzącego i ludzi słabej wiary, naszą ojczyznę, kapłanów, zakony i siebie samych. Przymnóż nam wiary, pomóż Kochać Boga i ludzi- mówił ksiądz proboszcz żegnając wizerunek Czarnej Madonny.

Obrzędy nawiedzenia zakończyły się przekazaniem Obrazu do Parafii w Jaksmanicach.

Galeria zdjęć Nakło, 7-8 września 2002 r.

Bezpośredni link do galerii zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1nUEgwzJX8rdzzyfDZctR0exGd62KQbuQ?usp=sharing

Materiały wideo Nakło, 7-8 września 2002 r.

Intro, procesja z obrazem

Wprowadzenie obrazu do kościoła

Powitanie

Msza Święta, Liturgia Słowa

Msza Święta, Homilia

Msza Święta, Liturgia Eucharystyczna

Słowo biskupa S. Moskwy przed rozesłaniem

Apel Jasnogórski

Modlitwa za zmarłych

Pasterka Maryjna

Pożegnanie obrazu

Galeria zdjęć Leszno, 8 września 2002 r.

Bezpośredni link do galerii zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1RorUrC0M1MQvrU_24PT-H9dXyLqaovMI?usp=sharing

Materiały wideo Leszno, 8 września 2002 r.

Materiały wideo pojawią się wkrótce.

Intro, procesja, wprowadzenie obrazu do kościoła

Powitanie obrazu w kościele

Poranna Msza Święta

Anioł Pański

Czuwanie młodzieży przy obrazie

Msza Święta na pożegnanie

Pożegnanie obrazu cz. 1

Pożegnanie obrazu cz. 2